Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, odpowie za popełnienie przestępstwa
Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 7.30. Policjanci ruchu drogowego w Lęborku, w trakcie statycznej kontroli stanu trzeźwości kierujących, dali sygnał do zatrzymania kierującemu golfem. Niestety pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierowca nie zatrzymał się, a nawet gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać w kierunku miejscowości Rybki. Policjanci ruszyli za nim w pościg.
Policjanci niezwłocznie powiadomili dyżurnego, który skierował do działań inne dostępne w pobliżu patrole.
Pościg kontynuowany był przez teren leśny, a dyżurny lęborskiej komendy powiadomił o pościgu ościenne powiaty. W trakcie czynności pościgowych inny patrol biorący udział w działaniach zauważył w głębi kompleksu leśnego poszukiwany pojazd. W pojeździe znajdowało się dwóch mężczyzn. Natychmiast zostali zatrzymani i skutecznie obezwładnieni. Okazało się, że to 37-letni mieszkaniec powiatu słupskiego oraz 34-letni mieszkaniec powiatu lęborskiego. Obaj mężczyźni byli pod wpływem alkoholu. 37-latek miał prawie promil alkoholu w organizmie a pasażer ponad dwa promile. Kierujący golfem 37-latek po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz ucieczki przed policyjnym pościgiem Za te czyny grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Apelujemy: pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Wystarczy chwila nieuwagi lub brawury, by doszło do tragedii. Dlatego policjanci nieustannie apelują: nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu i reaguj, jeśli ktoś z Twojego otoczenia próbuje to zrobić. Jeśli widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę-nie wahaj się, zadzwoń pod numer alarmowy 112. Wspólnie możemy zwiększać bezpieczeństwo na naszych drogach.
Przypominamy przepisy:
• Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
• Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku, lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
• Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 § 1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
• Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.